Producent
Dostępność
Cena
-
od
do
Medycyna naturalna i jej popularność
Medycyna naturalna, inaczej nazywana medycyną niekonwencjonalną jest oparta na naturalnych metodach leczenia, bazującą na naturalnych składnikach. Część wiedzy stosowanej w medycynie naturalnej pochodzi z dawnych tradycji, a część z dzisiejszych czasów. Są to metody lecznicze zgodne z podstawową wiedzą medyczną i przyrodniczą, ale ich działanie zazwyczaj nie jest poparte badaniami naukowymi. Leczenie za pomocą medycyny niekonwencjonalnej opiera się na holistycznym podejściu, wspiera nie tylko ciało, lecz również duszę. Decydując się na leczenie tymi metodami, warto znaleźć lekarza, który ma doświadczenie w tej dziedzinie i wszystkie wymagane uprawnienia lekarza medycyny naturalnej.
Do czego stosuje się medycynę holistyczną?
Naturalne metody leczenia opierają się na zdrowej żywności, ziołolecznictwie, kosmetykach naturalnych, dietetyce naturalnej, terapiach manualnych, przyrodolecznictwie, ciepłolecznictwie i hydroterapii.
Najczęściej medycynę holistyczną stosuje się w leczeniu bólu, stanów zapalnych, chorób zatok, żylaków, astmy i niepłodności. Często słyszy się również, że jest ona skuteczną terapią chorób nowotworowych. Nie powstały jednak jeszcze żadne rzetelne badania w tym zakresie. Jednak po konsultacji z lekarzem, środki medycyny naturalnej można stosować jako wsparcie w łagodzeniu dolegliwości, wynikających z przyjmowania leków przeciwnowotworowych.
Bezpieczne preparaty medycyny naturalnej
Pacjenci sięgają po metody paramedycyny często w sytuacji, kiedy medycyna konwencjonalna zawodzi. Coraz częściej słyszy się o właściwościach leczniczych roślin i ich pozytywnym wpływie na komfort życia. Dlatego warto poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie, aby móc sobie pomóc, a jednocześnie nie zrobić sobie krzywdy. Niestety, nadużywanie niektórych środków roślinnych, może być równie niebezpieczne jak przedawkowanie standardowych leków.
Warto korzystać ze skarbów matki natury, ale najlepiej, kiedy takie procesy będzie nadzorował lekarz. Pamiętajmy, że nie każdy produkt roślinny jest dobrej jakości, a na rynku łatwo natknąć się na osoby, które szukając zysków, będą oferować produkty niekoniecznie bezpieczne lub niemające żadnego wpływu na organizm.
Zeolit
– popiół wulkaniczny dla detoksykacji
Zeolit jest minerałem wulkanicznym pochodzenia naturalnego i służy jako środek wspierający organizm przy zwalczaniu chorób i oczyszczaniu. Jego głównym zadaniem jest walka z wolnymi rodnikami, które powstają w wyniku stresu oksydacyjnego. Skutkiem tego jest zaprzestanie lub zaburzenie działania systemów detoksykujących i obronnych. Budowa zeolitu składa się z mikroporów, pozwalających gromadzić i przechowywać mikotoksyny, drobnoustroje, wirusy czy metale ciężkie skumulowane przez organizm. Aby zeolit był skuteczny, musi zawierać min. 80-95% klinoptylolitu.
Właściwości popiołu wulkanicznego
Minerał ten wspiera również odbudowę kości, ma pozytywny wpływ na tkankę chrzęstną, wspomaga gojenie się ran, leczy schorzenia typu cukrzyca, miażdżyca, problemy ze stawami oraz broni błonę komórkową przed uszkodzeniami. Wspomaga funkcjonowanie wątroby i przyspiesza regenerację. Jego higroskopijne właściwości są wykorzystywane w leczeniu opryszczki wargowej, półpaśca, oparzeń, obrzęków, trądziku czy chorób przyzębia. Aktywowany zeolit stosuje się przy leczeniu ciężkich i przewlekłych biegunek.
Zeolity wykorzystuje się w medycynie, w przemyśle chemicznym, w produkcji kosmetyków, w ochronie środowiska, budownictwie i rolnictwie.
Srebro koloidalne
Srebro wykazuje działanie przeciwbakteryjne i bakteriobójcze. Stosuje się je w leczeniu zewnętrznym – na skórę i na błony śluzowe. Jest składnikiem kremów i plastrów na trudno gojące się rany i oparzenia. Sprawdza się również w roli toniku do przemywania przy atopowym zapaleniu skóry i trądziku. Stosuje się je również w okulistyce, przy leczeniu początkowej fazy bakteryjnego zapalenia spojówek. Na bazie srebra produkuje się specjalne maści i krople do oczu. Wszystkie zastosowania wskazują, że jest to preparat wyłącznie do użytku zewnętrznego i nie wolno go pić. Nadmiar srebra w organizmie może doprowadzić do nagromadzenia się jonów srebra w błonach śluzowych i narządach wewnętrznych, uszkodzić układ nerwowy i funkcje poznawcze. Długotrwałe stosowanie może wywołać srebrzycę, czyli nieodwracalną zmianę koloru skóry na niebiesko-szary.
Jak rozpoznać prawdziwe srebro koloidalne?
Przy wyborze srebra koloidalnego ważne jest, aby zwrócić uwagę na jego barwę, która może być żółta, przechodząca w bursztynową. Srebro koloidalne cechuje się ciemniejszym kolorem, ponieważ nanocząsteczki pochłaniają załamujące się światło, w efekcie czego widzimy płyn o żółtej barwie.
Prawdziwe srebro koloidalne składa się w 80% z cząstek srebra, a w 20% z jonów srebra. Czynnikami wpływającymi na jakość prawdziwego srebra koloidalnego są zawartość cząsteczek srebra oraz ich aktywna powierzchnia całkowita.
DMSO
DMSO, czyli dimetylosulfotlenek jest naturalnym związkiem siarki organicznej i produktem ubocznym powstającym przy produkcji papieru. Jego działanie opiera się na zwalczaniu stanów zapalnych, działaniu antybakteryjnym, zabijaniu wirusów i grzybów, szybszym gojeniu ran i usprawnieniu pracy układu immunologicznego. Stosuje się go w chorobach zwyrodnieniowych stawów, ponieważ ma działanie znieczulające, przeciwbólowe i przeciwzapalne. DMSO świetnie sprawdza się przy trudno gojących się ranach i odleżynach. Jest nośnikiem preparatów stosowanych miejscowo, ponieważ bez trudu przenika przez błony tkankowe i ułatwia wchłanianie substancji czynnych. DMSO to również zatwierdzony lek stosowany w sytuacji śródmiąższowego zapalenia pęcherza. Badania laboratoryjne wykazały również, że DMSO może wpłynąć na spowolnienie rozwoju raka. Nie powstały niestety jednak żadne badania kliniczne potwierdzające te obserwacje.
Rodzaje metod naturalnych
Wśród najpopularniejszych naturalnych sposobów wspierania i leczenia organizmu, wyróżniamy terapie takie jak:
- akupresura – leczenie poprzez ucisk ciała,
- akupunktura – leczenie wykonywane za pomocą igieł wbijanych w określone miejsca na ciele,
- apiterapia – leczenie miodem i produktami pszczelimi,
- homeopatia – leczenie roztworami substancji ziołowych, mineralnych i pochodzenia zwierzęcego,
- urynoterapia – leczenie za pomocą moczu,
- hirudoterapia – leczenie przy użyciu pijawek,
- hydrokolonoterpia - płukanie jelita grubego w celu oczyszczenia organizmu,
- aromaterapia – leczenie przy wsparciu naturalnych olejków eterycznych,
- bioenergoterapia – leczenie za pomocą tzw. bioenergii,
- irydologia – terapia diagnozująca stan zdrowia na podstawie tęczówki oka,
- litoterapia – leczenie za pomocą minerałów,
- refleksologia – leczenie za pomocą uciskania stóp, rąk lub twarzy,
- sylwoterapia – leczenie przy pomocy drzew i krzewów,
- ortopatia – wykorzystanie samoregenerujących się zdolności organizmu.
Istnieją również urządzenia do medycyny naturalnej, które wspierają metody leczenia takie jak biorezonans, polegający na wykorzystaniu aparatów mierzących opór elektryczny skóry, koloroterapia, polegająca na ekspozycji na światło o różnych kolorach czy radiestezję, metodę polegającą na użyciu wahadeł.