Natur-Pharm.pl
Informacje w podsumowaniu zamówienia

Złożenie zamówienia oznacza zawarcie umowy sprzedaży. Sprzedawca będzie informował na wskazany adres e-mail o postępach w jego realizacji.

Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Blog kategorie
Urydyna – jaką rolę odgrywa w organizmie? 0
Urydyna – jaką rolę odgrywa w organizmie?

Urydyna – jaką rolę odgrywa w organizmie?

Urydyna jest uznawana za bardzo ważny element wpływający między innymi na odpowiednią pracę układu nerwowego. Jest szczególnie istotna w przypadkach uszkodzeń lub zaburzeń funkcjonowania komórek nerwowych. Wpływa na liczbę połączeń synaptycznych w mózgu, może także wzmacniać układ cholinergiczny, który związany jest z pamięcią i koncentracją. Z tego względu bywa szczególnie doceniana przez osoby uczące się oraz pracujące umysłowo. Pomaga również radzić sobie z nerwobólami różnego pochodzenia, polineuropatiami i pozytywnie wpływa na stan serca oraz wątroby.

 

Urydyna – co to jest?

Urydyna to jeden z nukleozydów, będących składnikami łańcucha RNA. W niewielkich ilościach produkowana jest w ludzkim organizmie, jednak najczęściej konieczne są jej dodatkowe źródła. Wpływa na prawidłową budowę i funkcjonowanie komórek układu nerwowego, bierze udział w syntezie fosfatydylocholiny, a także wzmacnia działanie kwasu DHA. Urydyna jest również jedną z substancji o działaniu neotropowym, czyli pozytywnie wpływających na funkcje poznawcze, takie jak koncentrowanie się, zapamiętywanie i nauka. Wymagają one dużej ilości kwasu rybonukleinowego, którego urydyna jest składnikiem.

Jak wspomniano, ludzkie ciało może syntezować urydynę, jednak jej ilość często nie jest wystarczająca. Zawiera ją wiele pokarmów, m.in. wieprzowina, ryby, brokuły, pietruszka, owies czy też piwo. Znajduje się także w kobiecym mleku, które odgrywa szczególnie ważną rolę na początkowych etapach rozwoju.

 

Urydyna – jej rola w organizmie

Urydyna, będąca bardzo istotną substancją dla ludzkiego organizmu, odpowiada za szereg funkcji:

 •       poprawia zdolność zapamiętywania,
 •       wzmacnia koncentrację,
 •       przyspiesza pracę mózgu,
 •       poprawia jakość snu,
 •       redukuje uczucie zmęczenia,
 •       jest niezbędna do syntezy fosfatydylocholiny,
 •       wpływa na prawidłową budowę komórek nerwowych,
 •       wspomaga leczenie anemii,
 •       może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera,
 •       łagodzi dolegliwości bólowe m.in. pleców, kręgosłupa i szyi,
 •       łagodzi objawy chorób psychicznych, wspomaga ich profilaktykę,
 •       poprawia kondycję serca i wątroby.

 

2.1. Układ nerwowy

Na podstawie badań udowodniono, że stosowanie urydyny z jednoczesną suplementacją DHA i choliny skutkuje zwiększeniem liczby połączeń synaptycznych w mózgu, a tym samym poprawia jego neuroplastyczność. Ponadto urydyna w organizmie pośrednio wpływa na wzrost ilości produkowanej acetylocholiny oraz uwalnianej dopaminy.

2.1.1. Pamięć

W niezależnych badaniach przeprowadzonych zarówno na szczurach, jak i na ludziach udowodniono, że suplementacja urydyny znacznie przyspiesza proces zapamiętywania nowych informacji, a także ułatwia ich późniejsze odtworzenie. Ponadto stosowanie urydyny wraz z choliną polepsza głównie pamięć wzrokową oraz logiczne myślenie. Za efekt ten odpowiada zdolność urydyny do nasilania procesu powstawania nowych połączeń pomiędzy neuronami. W jednej z prób klinicznych wykazano nawet, że nukleozyd ten jest w stanie zwiększyć zdolności poznawcze u osobników z uszkodzonym hipokampem. Jak się więc okazuje urydyna oprócz usprawnienia procesów myślowych, przyspiesza również regenerację struktur mózgowych. Wynika to z faktu, iż nukleozyd ten jest wykorzystywany w organizmie do produkcji fosfatydylocholiny, która z kolei jest jednym z najważniejszych lipidów budujących błony biologiczne, w tym także komórek nerwowych.

Z fosfatydylocholiny w organizmie wytwarzana jest również acetylocholina, czyli jeden z głównych neuroprzekaźników pobudzających, odpowiadający za tempo pracy mózgu czyli za szybkość z jaką przetwarzane są docierające do niego informacje oraz łączone z tymi zapisanymi we wcześniejszych wspomnieniach. W efekcie wzrost poziomu fosfatydylocholiny skutkuje zwiększeniem produkowanej w mózgu acetylocholiny, a tym samym ułatwia proces zapamiętywania.

Zaburzenia gospodarki neuroprzekaźnika acetylocholinowego są jedną z głównych przyczyn powstawania choroby Alzheimera, której najbardziej dotkliwym objawem jest zapominanie. Przeprowadzone badania pokazują, że chorobie tej można zapobiec stosując właśnie urydynę.

2.1.2. Bezsenność

Próby kliniczne na szczurach wykazały, że suplementacja urydyny poprawia jakość odpoczynku nocnego. U gryzoni tych wykorzystano deprywację snu, a po podaniu urydyny odnotowano większą liczbę fal mózgowych o najmniejszej częstotliwości, które pojawiają się w chwili najgłębszego snu. Oznacza to, że stosowanie urydyny pozwala na lepszy wypoczynek nocny, podczas którego możliwe jest całkowite zregenerowanie sił i resynchronizacja mózgu.

2.1.3. Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane (SM, ang sclerosis multiplex) jest bardzo poważną chorobą o podłożu neurologicznym, w przebiegu której dochodzi do stopniowego zaniku osłonek mielinowych komórek nerwowych, a tym samym niemożliwe jest przekazywanie sygnałów pomiędzy neuronami. Urydyna jest jednym z podstawowych składników mieliny, dlatego suplementacja tego nukleozydu powstrzymuje rozwój choroby. Udowodniono, że najlpesze efekty w tym przypadku otrzymuje się, gdy stosowany jest monofosforan urydyny (UMP).

2.1.4. Zaburzenie afektywne dwubiegunowe

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe to choroba maniakalno-depresyjna, która powstaje w następstwie dysfunkcji mitochondriów. Wykazano, że urydyna przeciwdziała zaburzeniom pracy tych struktur, a tym samym ogranicza ryzyko wystąpienia schorzenia. W jednym z badań, w którym uczestniczyli pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą dwubiegunową, zauważono, że podawanie im urydyny w znacznym stopniu zmniejszyło u nich objawy depresji. Wyniki tej próby klinicznej sugerują więc, że oprócz zastosowania urydyny w profilaktyce choroby, nukleotyd ten jest wykorzystywany również w celu poprawy jakości życia pacjentów i redukcji negatywnych symptomów.

 

2.2. Układ krwionośny

Badanie, w której pacjentów ze zdiagnozowana anemią podzielono na dwie grupy, przy czym jednej podawano witaminę B12 wraz z urydyną, drugiej natomiast placebo, wykazało, że stosowanie nukleozydu w terapii tej choroby jest rozwiązaniem bezpiecznym oraz przynosi zadowalające rezultaty. Ochotnicy uczestniczący w tej próbie klinicznej po włączeniu urydyny do leczenia zgłaszali redukcję poziomu odczuwanego bólu, a także ograniczenie innych symptomów choroby i ogólną poprawę jakości życia.

Urydyna – odpowiednia dawka

Urydyna jest składnikiem, który zawierają produkty spożywcze takie jak: wątroby wołowe i wieprzowe, ryby, grzyby (w szczególności pieczarki), brokuły, owies, piwo i drożdże piwowarskie. Pomimo syntezowania urydyny przez ludzką wątrobę, do utrzymania optymalnego poziomu konieczna jest odpowiednio zrównoważona dieta bądź suplementacja.

W suplementach urydyna występuje najczęściej w trzech formach – czysta urydyna, monofosforan urydynyoraztriacetylourydyna – i to od nich zależne jest odpowiednie dawkowanie. Różnice spowodowane są różnymi stopniami przyswajalności.

 •   Optymalną dawką czystej postaci urydyny jest 500-1000 mg dziennie i należy ją przyjmować bez posiłku, popijając dużą ilością wody.
 •   Optymalną dawką monofosforanu urydyny jest 250-500 mg i podobnie jak czystą postać należy stosować go bez posiłku, popijając dużą ilością wody.
 •   Z kolei zalecaną dawką triacetylourydynyjest 25-100 mg i najlepiej przyjmować ją w trakcie posiłku lub bezpośrednio po nim.

 

Skutki uboczne zbyt dużych dawek urydyny

Odpowiednio stosowaną urydynę powszechnie uważa się za substancję bezpieczną. Stosowanie dawek większych niż zalecane nie spotęguje oczekiwanego efektu.

Znaczne, kilkukrotne, przekroczenie optymalnego dawkowania może skutkować wystąpieniem dreszczy, problemów żołądkowo-jelitowych, bólów głowy, uczucia zmęczenia, obniżeniem nastroju czy zwiększoną nerwowością.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl