Natur-Pharm.pl
Informacje w podsumowaniu zamówienia

Złożenie zamówienia oznacza zawarcie umowy sprzedaży. Sprzedawca będzie informował na wskazany adres e-mail o postępach w jego realizacji.

Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Blog kategorie
Tyrozyna – jaką rolę odgrywa w organizmie ? 0
Tyrozyna – jaką rolę odgrywa w organizmie ?

Tyrozyna – jaką rolę odgrywa w organizmie?

Tyrozyna to niewątpliwie jeden z najważniejszych dla człowieka aminokwasów. Jego niedobór może doprowadzić do szeregu przykrych skutków, m.in. do zaburzeń funkcjonowania tarczycy, rozwijania stanów depresyjnych oraz przewlekłego zmęczenia organizmu. O odpowiedni poziom tyrozyny w organizmie często dbają osoby, które regularnie uprawiają sport. Tyrozynie często przypisuje się szereg właściwości wspomagających odchudzanie, wzmacnianie mięśni i redukujących zmęczenie.

Tyrozyna – co to jest?

Tyrozyna jest zaliczana do grupy aminokwasów endogennych, czyli takich, które organizm człowieka sam może syntezować z innego aminokwasu (fenyloalaniny). Tyrozynę można suplementować lub dostarczać ją wraz z odpowiednio zbilansowaną dietą. 

Głównym źródłem tyrozyny w diecie jest białko. Spożywanie dużej ilości jajek, nabiału, mięsa, orzechów i warzyw strączkowych pozwala na dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości tego aminokwasu. Suplementując tyrozynę spotkać można oznaczenie L-tyrozyna, co oznacza izomer lewoskrętny tyrozyny, łatwo przyswajany przez organizm człowieka.

Tyrozyna – jej rola w organizmie

Tyrozyna jako ważny dla organizmu człowieka aminokwas odpowiada za szereg funkcji:

  •       Zwiększa wydolność organizmu,
  •       Zwiększa koncentrację,
  •       Pomaga organizmowi produkować melaninę, co wspomaga opalanie,
  •       Z tyrozyny syntezowana jest dopamina, a z niej adrenalina i noradrenalina,
  •       Odpowiada za produkcję kolagenu,
  •   Syntezuje hormony tarczycowe: trijodotyroniny i tyroksyny, co odpowiada za prawidłowe działanie tarczycy,
  •       Bierze udział w procesie powstawania ważnego antyoksydantu – koenzymu Q10.

Tyrozyna – odpowiednia dawka

Szacowane dzienne zapotrzebowanie organizmu na fenyloalaninę i tyrozynę wynosi łącznie ok. 25 mg na kilogram masy ciała. Aby dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość tych aminokwasów, warto sięgnąć po takie produkty spożywcze, które zawierają ich najwięcej:

  •       Ser parmezan – zawiera 2128 mg/100 g tyrozyny,
  •       Soja – 1252 mg/100 g tyrozyny,
  •       Orzechy arachidowe – 1100 mg/100 g tyrozyny,
  •       Mleko w proszku – 1055 mg/100 g tyrozyny,
  •       Twaróg chudy – 999 mg/100 g tyrozyny.

Tyrozynę można dostarczyć także przy użyciu elementów wzbogacających naszą dietę. Znaleźć ją można w wielu suplementach oznaczonych jako te wspomagające odchudzanie, w odżywkach białkowych oraz w mlekach zastępczych dla dzieci. 

Przeciwwskazaniami do suplementacji tyrozyny jest nadczynność tarczycy, tyrozynemia, skłonności do częstych i uciążliwych migren. Suplementowanie tyrozyny nie jest zalecane również dla kobiet w ciąży oraz dla tych, które karmią piersią.

Równolegle z suplementowaniem tyrozyny, warto także przyjmować suplementy diety bogate w witaminę C, kwas foliowy i niacynę, ponieważ są potrzebne do metabolizmu tyrozyny.

Skutki uboczne zbyt dużych dawek tyrozyny

Przyjęcie większych niż zalecane dawek tyrozyny nie przyniesie efektu, ponieważ enzymy odpowiadające za przekształcenie tyrozyny w neuroprzekaźniki nie dysponują aż taką wydajnością. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl