Natur-Pharm.pl
Menu

Suplementy diety dla seniora to środki opracowane specjalnie z myślą o zmieniających się z wiekiem potrzebach żywieniowych. Powinny zawierać łatwo przyswajalne składniki, takie jak  witaminy i minerały. Kwasy tłuszczowe, które mogą wchodzić w skład suplementów dla seniorów, poprawiają odporność i wspomagają procesy regeneracji.

Dla Seniora

CHLORELLA, 120 KAPSUŁEK PREMIUM CHLORELLA, 120 KAPSUŁEK PREMIUM
Producent: Soul-Farm
Cena: 39,00 zł
zobacz więcej

Suplementy diety dla seniora

Starsi ludzie potrzebują mniej kalorii, ale tyle samo witamin, mikroelementów i białek, co osoba młoda. Dieta powinna być lekkostrawna i bogata w składniki odżywcze. To dlatego, że w podeszłym wieku uczucie sytości pojawia się szybciej i łatwiej o niedobory wynikające ze zbyt małej ilości wartościowego pożywienia. Ryzyko braków warto zminimalizować poprzez stosowanie odpowiednich suplementów dla seniora.

Jak zapotrzebowanie żywieniowe zmienia się wraz z wiekiem?

Stan zdrowia osób starszych różni się w zależności od dziedziczonych cech, ale także stylu życia. Palenie, aktywność fizyczna, dieta i otyłość mają duży wpływ na samopoczucie i kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Podobnie jak w przypadku ludzi młodych, ilość składników odżywczych, które należy spożywać, zależy od wzrostu, masy ciała i aktywności fizycznej, jednak wraz z wiekiem zmniejsza się masa mięśniowa i kostna, a wzrasta masa tłuszczowa.

Osoby młodsze mają zwykle większe zapotrzebowanie na kalorie ze względu na większą masę mięśniową i większą aktywność w życiu codziennym. To dlatego łatwiej jest im uzyskać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W przypadku seniorów zmiany w percepcji sensorycznej oraz zaburzenia żucia i trawienia są częstymi skutkami ubocznymi procesu starzenia. Połączenie tych ograniczeń, wraz ze zmniejszonym odczuwaniem pragnienia powoduje, że ludzie starsi jedzą i piją mniej oraz w bardziej monotonny sposób. Słabnie ponadto zdolność skóry do produkcji witaminy D.

Dlaczego uzupełnianie witaminy D jest ważne dla seniorów?

Wśród witamin szczególną rolę odgrywa witamina D, ponieważ tylko około 10-20% wchłania się z pożywieniem, a 80-90% powstaje w skórze za pomocą światła UVB. Dlatego ważne jest, żeby codziennie przebywać na słońcu pół godziny. W naszej strefie klimatycznej może to być nieosiągalne, zwłaszcza jesienią i zimą. Ponadto zdolność skóry do wytwarzania witaminy D znacznie spada wraz z wiekiem.

To dlatego osobom starszym, powyżej 65 roku życia i spędzającym  mało czasu na świeżym powietrzu zaleca się przyjmowanie suplementów z witaminą D. Dzienna dawka powinna wynosić 20 µg. To samo zalecenie dotyczy osób przewlekle chorych, a także pacjentów geriatrycznych. Jeśli już istnieje niedobór, należy go, po konsultacji z lekarzem, uzupełnić za pomocą odpowiednich leków.

Możliwość występowania niedoborów witaminy B12 w starszym wieku

Chociaż wystarczająca ilość witaminy B12 jest wchłaniana z pożywieniem, u osób starszych może wystąpić jej niedobór. To dlatego, że z powodu związanego z wiekiem zmniejszenia produkcji kwasu żołądkowego lub zapalenia błony śluzowej żołądka wchłanianie witaminy B12 może być zmniejszone. Szacuje się, że u około 30% osób powyżej 65 roku życia rozwija się zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka. Dla seniorów dotkniętych tym schorzeniem suplementy diety są niezbędne. Do oceny stanu zdrowia wykorzystuje się pomiar stężenia witaminy B12 w osoczu krwi. W przypadku osób, które często cierpią na problemy z żołądkiem, warto podczas wizyty u lekarza zapytać o takie badanie.

Na co zwrócić uwagę, stosując suplementy dla seniorów?

 

Przede wszystkim należy pamiętać, że suplementy mają na celu wyłącznie uzupełnienie normalnej diety. W przeciwieństwie do farmaceutyków nie są przeznaczone do leczenia, łagodzenia lub zapobiegania chorobom. W związku z tym są również mniej precyzyjnie dozowane, zwykle zawierają inne ekstrakty i nie są oficjalnie zatwierdzone. W przypadku substancji ziołowych, które są oferowane na przykład w produktach przeciw zapominaniu, w celu poprawy stanu układu mięśniowo-szkieletowego lub zmniejszenia stresu oksydacyjnego, mogą wystąpić niepożądane interakcje z lekami. Przed samodzielnym stosowaniem suplementów dla seniorów należy  porozmawiać o tym z lekarzem. Można także poprosić o pomoc farmaceutę.

Szczególną uwagę trzeba zachować, przyjmując kilka suplementów jednocześnie. Niesie to za sobą ryzyko przedawkowania niektórych witamin i minerałów. Oprócz maksymalnej dziennej dawki pochodzącej z suplementów diety, należy również wziąć pod uwagę ilość z żywności.

Wybrane dla Ciebie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl